Osocze bogatopłytkowe – rewitalizujący koktajl pozyskiwany z krwi pacjenta

Przed paroma laty usłyszałyśmy po raz pierwszy o użyciu osocza bogatopłytkowego w terapii. Temat ten bardzo nas zainteresował, gdyż idea regenerowania różnych tkanek wykorzystując zdolności naprawcze własnego organizmu poprzez ich intensyfikację, wydawał się świetną alternatywą do farmakologii. Czas ten zazębił się z moimi problemami ze skórą głowy, która pokrywała się tłustą “łuską”, strupkami, które po usunięciu dawały rany, a proces ten prowadził do utraty włosów w szaleńczym tempie. Leczenie miejscowo sterydami i maściami immunomodulującymi przynosiło ulgę, ale po zaprzestaniu ich stosowania problem natychmiast wracał. I tak moja Mama stwierdziła, że jedziemy na kurs z osocza bogatopłytkowego, aby dokładniej zorientować się w tym temacie. Tak otrzymałam pierwsze dawki osocza bogatopłytkowego, które w krótkim czasie po zabiegu przyniosły spektakularną poprawę.

Osocze bogatopłytkowe (platelet rich plasma – PRP) swoje regenerujące właściwości zawdzięcza wysokoskoncentrowanym czynnikom wzrostu, które zwiększają ilości fibroblastów. Te natomiast produkują nowe włókna kolagenowe poprawiające elastyczność oraz proteoglikany odpowiedzialne za nawodnienie tkanek. Dodatkowo skoncentrowane czynniki wzrostu stymulują tworzenie naczyń krwionośnych wspierając ukrwienie narządów.

Mezoterapia (ostrzykiwanie tkanek) osoczem bogatopłytkowym jest coraz szerzej stosowana w medycynie min.:

·       W ortopedii – po urazach kości i ścięgien, w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów.

lekarze osocza bogatopłytkowego

·       W chirurgii – wspiera gojenie ran dzięki fibrynie, białku znajdującym się w osoczu, które podczas krzepnięcia wydziela się jako cienkie, splątane nici tworzące sieć, będącą podstawą skrzepu.

·       W medycynie estetycznej – wygładza zmarszczki, poprawia elastyczność i koloryt skóry – „tzw. wampirzy lifting”, przeciwdziała wypadaniu włosów oraz stymuluje wzrost nowych.

·        W ginekologii – przeciwdziała atrofii sromu i pochwy, znajduje zastosowanie w terapii liszaja twardzinowego (choroba skóry sromu), w leczeniu lekkiego wysiłkowego nietrzymania moczu, czy jako zabieg „O-Shot” poprawiający doznania seksualne podczas stosunku płciowego.

Jako ginekolog skupię się na tej ostatniej dziedzinie.

Jak wiadomo często okres około- i po-menopauzalny jest dużym wyzwaniem dla życia seksualnego kobiet. Spadek ilości hormonów żeńskich skutkuje nie tylko obniżeniem libido, ale również powoduje suchość pochwy i skłonność do nawrotowych infekcji w obszarze narządów płciowych oraz wtórnie układu moczowego. Dzieje się tak za sprawą zmieniającego się w pochwie pH. Redukcja bakterii kwasu mlekowego sprzyja nadkażeniom bakteryjnym i grzybiczym. Podanie osocza bogatopłytkowego, dzięki jego wyżej opisanym właściwościom, skutkuje zwiększeniem nawilżenia błon śluzowych pochwy, utrzymując dogodne środowisko dla bakterii kwasu mlekowego, tym samym redukując ryzyko infekcji. Jak dowodzą badania kliniczne osocze bogatopłytkowe po podaniu w przednią ścianę pochwy ma również pozytywny wpływ na leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu.

serce osocza bogatopłytkowego

Zabieg osoczem bogatopłytkowym skoncentrowany na ostrzykiwaniu okolicy punktu „G” i łechtaczki jest również przeznaczony dla młodych kobiet – protokół zabiegu opracował dr med. Charles Runels z USA. Zabieg ten jest znany pod nazwą „O-Shot” – „Orgasm-Shot”, aby kobieta mogła czerpać jeszcze więcej przyjemności z doznań seksualnych. Można go połączyć z mezoterapią blizn poporodowych, aby poprawić ich elastyczność.

Autologiczne iniekcje osocza bogatopłytkowego są bezpieczną małoinwazyjną metodą. Nie odnotowano dotychczas przypadków tworzenia się ziarniniaków, martwicy tkanek, czy reakcji alergicznych po podaniu PRP.

prp osocza bogatopłytkowego

Medycyna coraz częściej wykorzystuje pozytywny wpływ osocza bogatopłytkowego, gdyż jest to bezpieczna dla Pacjenta, małoinwazyjna metoda pobudzająca odnowę komórkową, która oparta jest na stymulowaniu naturalnych procesów zachodzących w tkankach. Wraz z popularyzacją zabiegów przeciwstarzeniowych i regeneracyjnych zyskała ona duże uznanie wśród wielu pacjentów pomagając w walce z codziennymi dolegliwościami, tym samym znacząco poprawiając jakość ich życia.


Lek. med. Magda Dobek-Chęcińska
Dyplomowany Lekarz Medycyny Estetycznej

Zapraszam do dyskusji na naszej stronie na portalu Facebook.