Odmładzający kwas hialuronowy

Czy każdy preparat z kwasem hialuronowym jest wypełniaczem? Dlaczego ważny jest wybór preparatu? I dlaczego kremy z kwasem hialuronowym nie są skuteczne?

Kwas hialuronowy znajduje się w skórze właściwej pod naskórkiem. Jest on silnie higroskopijny czyli ma zdolność przyciągania i wiązania cząsteczek wody, nadając skórze sprężystość i nawilżenie. Z wiekiem jego ilość niestety maleje oraz pogarsza się jego struktura, co skutkuje pojawieniem się zmarszczek. 

Procesowi temu można przeciwdziałać pobudzając fibroblasty znajdujące się w skórze właściwej do produkcji nowego kwasu hialuronowego oraz kolagenu. W tym celu stosuje się m.in. laseroterapię lub mezoterapię np. osoczem bogatopłytkowym PRP (bogatym w wiele czynników wzrostu m.in. naczyń krwionośnych, nerwów, fibroblastów). Można jednak pójść na skróty i podać skórze gotowe preparaty zawierające kwas hialuronowy. Efekt wypełnienia zależy od stopnia usieciowania kwasu oraz technologii wykorzystanej do jego stabilizacji, a także stężenia w mililitrze preparatu. Im bardziej usieciowany/ustabilizowany preparat tym chętniej wykorzystywany jest jako wypełniacz. “Twarde” preparaty mają zastosowanie m.in. w poprawie konturów twarzy, podkreśleniu kości jarzmowych, zmianie kształtu nosa, modelowaniu linii żuchwy. Jeśli chodzi natomiast o usta, to należy zachować zdrowy rozsądek, szczególnie kiedy chcemy uzyskać relatywnie dużą dodatkową ich objętość. Ryzyko zamknięcia kompresyjnego dużych naczyń, zaopatrujących czerwień wargową, może łatwo doprowadzić do martwicy w tej okolicy. Dlatego odpowiedniejsze do tego celu są ,,miększe” wypełniacze.

Tutaj również chciałabym przestrzec przed przeprowadzaniem zabiegów przez osoby bez wykształcenia medycznego, które nie studiowały anatomii twarzy. Znajomość położenia naczyń krwionośnych i nerwów, ich miejsca “przejścia” przez kości czaszki oraz przebieg w powłokach są podstawową wiedzą, by nie zaszkodzić Pacjentowi, nie doprowadzić do martwicy tkanki, czy zaburzeń zdolności czuciowych, bądź motorycznych. Oczywiście każdy Pacjent wybiera co dla niego najlepsze, chciałabym jednak żeby była to decyzja w pełni świadoma.

Preparaty NIE-usieciowanego (NIE-stabilizowanego) kwasu hialuronowego szybko się wchłaniają i wykorzystywane są do nawilżenia i nadania świeżego wyglądu skórze. Techniką mezoterapii podawane są w obszarze grzbietu rąk, dekoltu, szyi, czy twarzy. Preparaty te natomiast nie są wypełniaczami.

Każdy preparat z kwasem hialuronowym jest wchłaniany. Czas utrzymania się w skórze wypełniaczy zależy od wielu czynników m.in. stopnia usieciowania oraz użytej do tego technologii. Wynosi od około 3 do około 18 miesięcy. Dzieję się tak za sprawą enzymu- hialuronidazy, która degraduje kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy nie posiada zdolności przenikania przez naskórek i wbudowywania się w skórę właściwą, dlatego też drogie kremy przeciwzmarszkowe z jego zawartością nie są skuteczne. Mogą wygładzać strukturę skóry wypełniając nierówności na jej powierzchni zaraz po nałożeniu preparatu, ale nie przenikają przez naskórek i nie poprawią jakości oraz sprężystości skóry właściwej, tym samym nie wygładzą długotrwale zmarszczek.

Jako ciekawostkę zdradzę, że z punktu widzenia chemicznego kwas hialuronowy jest polisacharydem, czyli cukrem złożonym, a nie kwasem.

Kwas hialuronowy okiem ginekologa

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest do rewitalizacji/nawilżenia okolic intymnych, a także w przypadku preparatów o wyższym stężeniu i stopniu usieciowania do wypełnienia warg sromowych. Ten zabieg przeprowadza się w celu wyrównania asymetrii warg sromowych większych, bądź nadania im pożądanego kształtu. Istnieje na rynku niewiele preparatów na bazie kwasu hialuronowego dopuszczonych do użytku w tym obszarze.

kwas hialuronowy preparaty

Kwas hialuronowy jest podawany podskórnie, śródskórnie w celu wygładzenia zmarszczek, bądź też “na kość” jeśli modelowane są kontury twarzy np. kości jarzmowe, czy kształt nosa. Preparat może być podawany igłą (różnej grubości w zależności od jego gęstości i lepkości), bądź też kaniulą – czyli giętką, tępo zakończoną, długą igłą. Dzięki niej z jednego wkłucia można wypełnić stosunkowo duży obszar tkanek. Preparaty z kwasem hialuronowym znajdują się w sterylnych ampułkostrzykawkach o pojemności ok. 1ml. Niezmiernie ważnym jest, aby w gabinetach były przestrzegane zasady aseptyki i antyseptyki, tak aby preparat w sterylnej postaci został podany do tkanek. Należy zwrócić uwagę na właściwe oczyszczenie i dezynfekcję skóry, użycie jałowych kompresów, czy podkładów. Powierzchnia skóry może zostać znieczulona, niektóre preparaty zawierają Lidokainę – środek znieczulający, aby zwiększyć komfort Pacjenta.

Zabiegi te nie wymagają szczególnego przygotowania ze strony Pacjenta. Natomiast należy po konsultacji z lekarzem odstawić na kilka dni przed zabiegiem m.in. aspirynę, która rozrzedza krew ograniczając tym samym ryzyko powstania krwiaka. Ważne jest zebranie dokładnego wywiadu przed zabiegiem, aby wykluczyć przeciwwskazania, a także badanie Pacjenta, gdyż w przypadku aktywnych zakażeń bakteryjnych, czy wirusowych jak np. opryszczka zabieg kategorycznie powinien zostać odwołany.

Reasumując

Efekt końcowy wypełnienia zmarszczek, zmiany konturów twarzy, czy poprawy jakości skóry zależy nie tylko od doświadczenia lekarza przeprowadzającego zabieg, ale również od użytego preparatu. Optymalnym jest uzyskanie promiennego, świeżego efektu odmłodzenia, a nie przesadzonych, nienaturalnych konturów wypełnionych części twarzy.  Kwas hialuronowy z kremu naniesionego na powierzchnię skóry nie ma możliwości przeniknięcia do skóry właściwej, ani wykorzystania swojego potencjału do jej odbudowy i wygładzenia zmarszczek.

Pozdrawiam
Lek. med. Marta Dobek-Brylińska
Specjalista Ginekolog-Położnik
Dyplomowany Lekarz Medycyny Estetycznej