Ginekologia estetyczna

Gdy odpowiadam, że jestem lekarzem większość osób wyraża aprobatę i się uśmiecha. Gdy dodam, że jestem ginekologiem to Ci powściągliwszy milkną, a Ci bardziej ekstrawertyczni krzywią się, niekiedy nawet komentują, że to dość nieestetyczna specjalizacja. A więc czy stwierdzenie ginekologia estetyczna to oksymoron czy rzeczywistość?

W tym artykule opowiem Wam o tej dziedzinie oraz o przykładach jej zastosowania.
Jeśli myślicie, że medycyna estetyczna zajmuje się tylko leczeniem kompleksów związanych z wyglądem to nic bardziej mylnego. Oczywiście można wypełnić wargi sromowe gdy są niesymetryczne, czy je zmniejszyć gdy są przerośnięte. Główną jednak gałęzią małoinwazyjnej ginekologii estetycznej są działania przeciwstarzeniowe tzw. anti-aging.

Wiele kobiet w związku z produkcją niewielkiej ilości hormonów żeńskich w okresie przekwitania cierpi na następujące dolegliwości:

 • Uczucie suchości i pieczenia w pochwie
 • Dyskomfort podczas stosunku płciowego
 • Ból podczas oddawania moczu
 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu stopnia lekkiego
 • Skłonność do infekcji

Kobiety młode często zaś borykają się z zespołem rozluźnionej pochwy po porodach drogami natury.
Spadek hormonów żeńskich powoduje zmniejszenie ilości i jakości kolagenu oraz produkcji śluzowej wydzieliny. Dochodzi do zaniku (atrofii) sromu i pochwy. Leczeniem pierwszego rzutu jest maść z estrogenami-hormonami żeńskimi, stosowana dopochwowo. Nie zawsze przynosi ono pożądany efekt, a niekiedy nie może być stosowane (np. jeśli pacjentka ma wywiad rodzinny obciążony chorobami nowotworowymi układu rozrodczego, bądź piersi u najbliższych krewnych, albo gdy sama przebyła taką chorobę). Czy też po prostu gdy boi się stosować preparaty hormonalne.

Z pomocą przychodzi ginekologia estetyczna

 1. Mezoterapia igłowa – czyli „ostrzykiwanie” pochwy i krocza

  Preparatami kwasu hialuronowego – naturalnego składnika tkanek ludzkich, który nie powoduje alergii, a utrzymuje elastyczne zdolności tkanek. Zatrzymuje wodę poprawiając ich nawodnienie oraz transport substancji odżywczych. Preparat ten znany jest z „tzw. wypełniaczy” do redukcji zmarszczek na twarzy czy dekolcie. Na polskim rynku dopuszczone są jedynie trzy preparaty z kwasem hialuronowym do stosowania w okolicach intymnych.
  Osoczem bogatopłytkowym – czyli najlepszym koktajlem rewitalizującym pozyskiwanym z krwi pacjentki. Po odpowiednim przygotowaniu osocza zostaje ono wstrzyknięte w tkanki pobudzając produkcję kolagenu, proliferację gruczołów, wzrost sensorycznych włókien nerwowych oraz naczyń krwionośnych. Zabieg ten jest również przeznaczony dla osób młodych, chcących poprawić zadowolenie z życia seksualnego (protokół zabiegu opracował dr Charles Runels z USA). Zabieg ten jest znany pod nazwą „O-Shot” (Orgasm Shot). Uwaga! Pierwsze efekty są zauważalne dopiero po 3-4 tygodniach od zabiegu, także dla niecierpliwych ta metoda się nie sprawdzi.

 2. Laser frakcyjny ablacyjny C02

  Działanie lasera polega na „wypalaniu” mikrokanałów na głębokość 0,5-1,5mm w ściśle określonych odstępach. Kanały te otoczone są zdrową, nienaświetloną tkanką, która umożliwia szybkie procesy regeneracyjne poprzez pobudzenie fibroblastów do produkcji włókien kolagenowych. Szybki efekt termiczny powoduje skrócenie i pogrubienie już istniejących włókien kolagenowych. Czyli w przypadku tej metody, częściowy efekt zauważalny jest niedługo po zabiegu, a ostateczny po paru tygodniach – gdy dojdzie do wytworzenia nowych włókien kolagenowych i naczyń krwionośnych. Zalety tego zabiegu jeśli chodzi o poprawę elastyczności i nawilżenia pochwy są jednoznaczne i uznane we wszystkich krajach Europy. Kontrowersyjne w Polsce jest wskazanie do przeprowadzenia tego zabiegu w ramach leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Statystyki z przeprowadzonych badań w krajach europejskich pokazują poprawę u 62-78% kobiet. Mimo to, Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne uznaje tą metodę za eksperymentalną, niesprawdzoną i wątpliwie skuteczną. Dlatego też nie może być ona refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Uwaga! Po zabiegu występuje do tygodnia przesięk surowiczy.

 3. HIFU

  Wysokoskoncentrowana fala ultradźwiękowa, podgrzewająca tkanki punktowo na głębokości 1,5-4,5mm powodując intensywne skrócenie włókien kolagenowych i silny efekt obkurczenia ścian pochwy. Metoda ta jest szczególnie polecana przy zespole rozluźnionej pochwy po porodach naturalnych. Niewątpliwie plusem jest nienaruszanie powierzchni poddawanej naświetlaniu tym samym ryzyko zakażenia czy powstawania blizn jest jeszcze mniejsze i nie dochodzi do przesięku surowiczego po zabiegu.

 4. Radiofrekwencja

  Jest to najnowsza metoda do rewitalizacji pochwy i sromu, absolutny hit, któremu dużo czasu zostało poświęcone na tegorocznej konferencji ginekologii estetycznej w Monachium (w której miałyśmy okazję brać udział). Metoda ta wykorzystuje niskoenergetyczne promieniowanie elektromagnetyczne podgrzewając tkanki do niższych temperatur niż HIFU czy laseroterapia, a dzięki wielokrotnym przejściom przez ten sam obszar jest jeszcze bardziej skuteczna. Działa na jeszcze głębsze warstwy, bo do około 5-6mm maksymalnie obkurczając pochwę i pobudzając jeszcze większe obszary do produkcji kolagenu i regeneracji włókien nerwowych i naczyń.
  Zabiegi te mogą być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym, ale najczęściej nie jest to konieczne. Jeśli chodzi o laseroterapię, HIFU i radiofrekwencję to pacjentki odczuwają jedynie lekkie uczucie pieczenia podczas zabiegu.

Podsumowując ginekologia estetyczna jest rzeczywistością, łagodzi wiele dolegliwości dotykających znaczną liczbę kobiet. W wielu krajach Unii Europejskiej jest refundowana przez kasy chorych, niestety nie w Polsce. Mimo to rozwija się bardzo prężnie. Medycyna przeciwstarzeniowa zyskuje sobie zwolenników gdyż jest małoinwazyjna, obarczona małym ryzykiem powikłań, a efekty najczęściej są widoczne zaraz po pierwszym zabiegu.

Marta Dobek-Brylińska
Specjalista Ginekolog-Położnik, Lekarz Medycyny Estetycznej

Zapraszamy do dyskusji na naszą stronę na portalu Facebook.